wtorek, 18 października 2011

"Obcy" Taichi Yamada

Tytuł: Obcy
Autor: Taichi Yamada
Wydawnictwo: MUZA S.A
Stron: 192

Cytat:
 "Starałem się,na ile potrafiłem,iść normalnym krokiem.Ale strach rósł dosłownie z każdą chwilą. Kolejne stopnie metalowych schodów pokonywałem z coraz większą szybkością,a kiedy trafiłem na główną ulicę,puściłem się biegiem. Strach i emocje zdawały się uwalniać z każdej komórki mojego ciała."
str.75

Mężczyzna w podeszłym wieku (48l.) rozwodzi się ze swoją żoną Ayako. Zabiera ona mi cały majątek i bogactwo. Harada,bo tak miał na imię główny bohater książki na imię, jest scenarzystą filmowym. Podczas rozstania współpracę z nim  zrywa jego przyjaciel Mamiya,ze względu,iż twierdzi,że kocha byłą żonę swojego przyjaciela a nie godzi się w ten sposób postępować,spotykać,rozmawiać. Syn Harady również się od niego odwrócił,więc mężczyzna pozostał sam. Pewnego dnia,gdy siedzi w korytarzu,zauważa młodą kobietę przechodzącą przez hol budynku. Harada siedział wówczas w holu,ponieważ zorientował się,że jako jedyny jest w tej chwili w wielkim gmachu. Następnego dnia ta tajemnicza kobieta przychodzi do niego z szampanem,mężczyzna widzi,że jest ona tak samo samotna,jednak odprawia ją z kwitkiem. Zachował się bardzo arogancko,jednak nie miał wówczas nastroju na spotkania. Nie wie,co stało się z tamtą dziewczyną,po tym jak ją spławił. Harada znajduje swoich rodziców,którzy zmarli w tragicznym wypadku. Nie wierzy własnym oczom. Jak jego rodzice mogą chodzić po tym świecie,jeśli zmarli? Oczywiście byli w okolicach jego wieku,więc Harada uznał się za szaleńca. Niestety to prawda. Jego rodzice są nie z tego świata! Podczas rozwoju tej akcji zaprzyjaźnia się z dziewczyną z holu. Dowiaduje się,że ma na imię Kei. Jednak nie jest ona taka jak przedtem. Wydaje się być jakaś "inna". Gdy się kochali pod żadnym pozorem nie kazała mu patrzeć na swoje piersi,osłaniała je ręcznikiem,twierdząc,że ma tam bardzo brzydką bliznę. Jednak ona ukrywała coś gorszego. Coś,czego Harada nie spodziewałby się,choć miał z tym kontakt.

Jak skończy się ta historia z rodzicami?
Co skrywała Kei? 

________________________________________________________________________________

"Obcy" Taichiego Yamady ukazuje,jak na życie danego człowieka może wpłynąć barak poczucia bezpieczeństwa,miłości,przyjaźni oraz ciepła i czułości. Brak tych rzeczy doświadczył,choć już dojrzały, Harada. Żona opuściła go. Wszyscy odwrócili się od niego i nikt nie chciał z nim rozmawiać. 
Pod koniec książki okazuje się jednak,kto był najlepszym przyjacielem mężczyzny i jaki kto miał na niego wpływ. Niektórzy pozytywny,inni bardzo negatywny,zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowię.

Książkę mogłabym opisać na kilka-kilkanaście stron. Dużo w niej się działo. Akcja toczyła się szybko i była zrozumiana. Uczucia bohatera dobrze dobrane do sytuacji i określone. Język prosty. Najbardziej w książce podobał mi się motyw Japoński. Autor Taichi Yamada to Japończyk. Najbardziej urzekły mnie imiona lub przydomki ludzi. Harada. To imię w szczególności. Od samego początku polubiłam tą postać. Trochę się z nią utożsamiłam,ponieważ gdy miałam dwie nogi złamane również czułam się bardzo samotna,bez wsparcia. 


Komu polecam książkę? Wszystkim. Są tam sceny miłosne,ale niezbyt wiele. Śmiało polecam ją na jeden wieczór. W zupełności wystarczy on na przeczytanie tej książki. Dzieło to w szczególności mi się spodobało,ponieważ jest jak to ja określam "z biblioteki dla dużych" :). Do biblioteki tej chodzi mój 17-nasto letni brat,więc no wiadomo :) 

OCENA: 6/616 komentarzy:

 1. Jakoś nie mam zaufania do japońskich książek, swego czasu się do nich mocno zniechęciłam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Do książki jakoś przekonana nie jestem, może dlatego, że rzadko kiedy czytam takie książki? :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie rozumiem dlaczego ostatnio tak wiele blogów przenosi się na blogspot,ja tam o wiele bardziej wolę onet;D
  Co do książki wydaje się bardzo interesująca- lubię książki,w których dużo się dzieje;) Jak znajdę to przeczytam.
  Zapraszam do mnie. {centerbook.blog.onet.pl}

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmm... z japońskich książek miałam okazję jak na razie przeczytać tylko "Wyznania gejszy", jednak motywowana miłymi wspomnieniami tej lektury z przyjemnością poszukam "Obcego" ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Serdecznie zapraszam na [czytamy-ksiazki] gdzie pojawiła się nowa notka :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja za to chętnie zaryzykuje i sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak widzę pierwsza recenzja już za tobą. Nie brakuje Ci tu czytelników, więc mam nadzieje, że niebawem odzyskasz świetność poprzedniego bloga, o ile już jej nie masz xDD

  Zapraszam do mnie na:
  Today1.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja nie czytałam nigdy nic z japońskiej literatury, więc jeszcze nie mam zdana na jej temat. Ksiązka wygląda zachęcająco:)

  OdpowiedzUsuń
 9. No i dlaczego i ty na blogspot? W czymże on lepszy? Tylko na onecie można tworzyć tak świetne szablony i w ogóle. xD

  A co do ksiażki to raczej niee. Jakos nie mam na nia chęci.

  Informować cie tutaj również? Bo nie widze u cb takich no linków jak ma większość blogspotowców. ;b

  OdpowiedzUsuń
 10. Hm..nie jestem do końca przekonana. No ale zobaczymy :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. U-czekoladowej pojawiła się recenzja "Ciszy".

  OdpowiedzUsuń
 12. Zapraszam na nn i załóż wreszcie te linki!;p

  OdpowiedzUsuń
 13. Zapraszam na nn! <3 [czytelnicze-wyznania]

  OdpowiedzUsuń
 14. Kilka dni temu kupiłam ją mamie, i ją "połknęła" :D Mówi, że jest świetna, ja nie czytałam, ale może jak znajdę chwilkę czasu? :)

  OdpowiedzUsuń